lpg.gif
stag_diesel_roll_up_85x200.jpg

                                                PROČ JEZDIT NA LPG ??? 

 Proč jezdit na plyn LPG? Je otázka, na kterou lze jednoduše odpovědět. Proto, abyste ušetřili peníze za každý najetý kilometr ve vašem vozidle. Zároveň také šetříte životní prostředí.

 

 Vzhledem k tomu, že se benzín a nafta každým rokem stále více zdražují, tak by každý rád jezdil co nejlevněji. V následující části si vysvětlíme, jaké výhody a nevýhody má alternativní pohon a zda přestavět vozidlo na LPG.

                           Výhody LPG

  • Největší výhodou je úspora nákladů za pohonné hmoty (až 50ti % úspora)

  • Vyšší životnost motoru

  • Zvýšení celkového dojezdu

  • Ochrana životního prostředí

  • Hustá síť čerpacích stanic jak v ČR, tak i v Evropě

 

                           Nevýhody LPG

  • Počáteční investice do přestavby

  • V některých případech zmenšení zavazadlového prostoru kvůli nádrži

  • Nemožnost parkování v podzemních garážích

                                         LPG nebo CNG?

 Často se nás lidé ptají, jestli je výhodnější LPG nebo CNG. V současné době je zatím na tom daleko lépe LPG. V médiích proběhla masivní kampaň na podporu CNG, ale bohužel u alternativního pohonu CNG bylo spoustu věcí nedotažených do konce, což tento alternativní pohon prozatím pohřbilo.

 Pokud si vezmeme, že do dnešní doby existuje cca 140 plnících stanic CNG v České republice oproti 900 čerpacích stanic LPG, tak zjistíme, že vlastně natankovat CNG je celkem problém a dojezd od jedné plnírny CNG k druhé může být velký problém.

 Pokud jste si chtěli zakoupit vozidlo s CNG namontované již ve výrobě, tak Vám to nedoporučujeme, protože následný servis je neřešitelný. Salóny, které prodávají jednotlivé značky jsou na CNG málo proškoleny a připočteme-li k tomu, že jim tam přijede vůz jednou za půl roku, tak se není čemu divit, když Vám poruchu nejsou schopni opravit a neví co s vozidlem.

 Když vezmeme finanční stránku věci, tak přestavba na CNG vychází dráž z důvodů nutnosti montáže alespoň 3 až 4 nádrží, aby byl dojezd aspoň 300 km na alternativní pohon. Nemluvě o tom, že pokud do kufru dáte 4 ocelové nádrže o celkové hmotnosti cca 200 kg, tak neúměrně zatížíte zadní nápravu, na kterou není vozidlo konstruováno. Zároveň přijdete o velkou část zavazadlového prostoru.

 Co se týče nákladů na provoz, tak v současné době vychází o něco lépe provoz na pohon LPG. Pokud bychom vzali vozidlo s průměrnou spotřebou 10L/100 km (cena BA 28,5Kč/1L cena LPG 13,5kč/1L cena CNG 25kč/1 kg) tak cena za 1 km na pohon LPG je zhruba 1,55 Kč, CNG 1,69kč, benzín 2,85kč.

 Když všechny tyto faktory sečteme, tak jednoznačně vyhrává LPG.